© 2016 Claire Eichhorn - created with Wix.com

Claire Eichhorn Student Accomplishments

All-District 2019

 

 

High School - District 11

   1. Andrew Stelts (bass) 2

High School - District 12

  1. Catie George - 2

  2. Elaine Hopkins (bass)- 3 

  3. Noah Portner - 8

  4. Timothy Gulyn - 12

  5. Ian Ha - 13

  6. Jake Li - 14

  7. Jordan Meyer - 20

  8. Peri Schiavone - 25

  9. Isabella Nijkamp - 28

  10. Lily Dinsmoor - 32

High School - District 16

  1. Will Park - 7

Middle School - District 12

  1. Ashley Wu - 18

  2. Dante Huaman - 27

 

 

All-District 2018

  1. Catie George - 1st ​

  2. Courtney Tern - 2nd

  3. Lilin Keicho - 14

  4. Ian Ha - 17

  5. Will Logan - 19

  6. Jordan Meyer - 23

  7. Allison Lou - 34 Alt

  8. Noah Park - 35 Alt

  9. Will Park  - 2

All-State 2016

  • Courtney Tern

  • Catie George

 

 

All-District 2016

  1. Courtney Tern - 1st

  2. Catie George - 2nd

  3. Olivia Duston

  4. Sara Warrington

  5. Anthony Qu

  6. Andrew Vinter

  7. Abby Witmer (alternate)

  8. Carey Rice (alternate)

  9. Tony Hitti

  10. Max Onozuka

 

 

 

Courtney Tern - 

  • District Band - Wind Ensemble - 2nd chair 2018

  • All-State 2016

  • District Band - Wind Ensemble - 1st Chair 2015/16

  • Concertmistress - Oakton High School Wind Ensemble (as a freshman) 2014-16

  • District Band - Wind Ensemble (as a freshman) 2014

  • AYP0 

  • AYPO Chamber Program

  • Concert Mistress - Carson Middle School

  • NVMTA - Honorable Mention / Intermediate Division 2014

 

Catie George - 

  • All-State

  • SRO 2015/16 - 2nd chair

  • District Wind Ensemble 2015/16 - 2nd chair

  • AYCO 2015 - principal

  • Concertmistress South Lakes High School Wind Ensemble 2015/16

  • South Lakes High School Jazz Band 2015/16

  • Judith Lapple Summer Woodwind Camp:  1st Place Intermediate Solo Competition 2014

  • NVMTA Achievement Awards: 2nd Place Intermediate Division 2015

  • Concertmistress LHMS Symphonic Band 2013-2015

  • LHMS Jazz Band

  • McLean Youth Orchestra - Principal 2014-2015

 

Olivia Duston - 

  • Concert Mistress - Herndon Middle School

  • Wind Ensemble - Herndon High School

  • All-District Band / sophomore

 

Tiberiou Baicoianu -

  • Oberlin - Clarinet Performance Major / Richard Hawkins

  • AYPO - 1st Chair

  • All State Band

  • 1st Place - Fairfax County Band Director's Solo Competition

  • Tanglewood Summer Institute

  • SRO - 1st chair 2013

  • Concert Master Herndon High School Wind Ensemble

  • All District Band

 

Tony Hitti -

  • Concert Master, Herndon High School 

  • All-District Band

  • Concertmaster - Northern Virginia Youth Winds

 

Carey Rice -

  • Concert Mistress, Herndon High School

  • All-District Band

 

Ellen Lee -  

  • All-State - 5th chair

  • Concert Mistress - South Lakes High School High School Wind Ensemble

  • All District Band

  • All State Band

  • Drun Major

 

Noah Portner -

  • First Chair Arlington Honor's Band

  • First Chair School Band

  • NVMTA - First Prize / Primary Division 2014

  • District - Middle School - 1st chair 2017

  • AYP Program

Matthew Evanko -

  • Wind Ensemble McLean High School

  • All District Band

 

Max Onozuka -

  • District Band - Wind Ensemble

  • NVYW

  • South Lakes Band - 1st clarinet

 

Alyssa Luehring

  • Concert Mistress - Herndon High School Concert Band

 

Adrian Ahn - 

  • District Band

  • Herndon High School - 1st clarinet

 

Michelle Cox - 

  • Concert Mistress Oakton High School Concert Band

 

Jack Czerwinski -  

  • Concertmaster - Herndon High School Wind Ensemble

 

Elena Liberatore -  

  • Concert Mistress Herndon High School Wind Ensemble

  • NVMTA - Achievement Award

  • Cinncinati Conservatory - Clarinet Performance Major

  • VCU - Clarinet Performance Major / Dr. Charles West

 

Samhita Nelamangala -

  • Concert Mistress Herndon High School Wind Ensemble

  • Drum Major - Herndon High School